Khadia, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ACXPJ5100D1ZW
Call 08047634526 86% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 50 Meter
| Length | 5 m |
| Light Color | White , Natural White,Warm White, 5k Colour |
| Color | White /Warm White/Natural White/5k |
| Operating Voltage | 12V DC |
| LED Type | SMD 2835 |
| Input Voltage | 12V DC |
| LED Density | 240 LEDs/m |
| LED Chip Type | 2835 SMD |
| LEDs Per Meter | 240LED/m |
| Waterproof Rating | IP20 (Non-Waterproof) |
| IP Rating | IP20 (Non-Waterproof) |
| Control Method | IR Remote |
| Power Per Meter | 18 W/m |
| Light Product Type | Flexible Strip |
| Product Form | Flexible Strip |
| PCB Width | 10 mm |
| Mounting Type | Channel Mount |
| Wattage per Meter | 19.2 W/m |
| Dimmable | No |
| 240 Led Premium Strip Light | Astro Light (1 year Garrunty) |
240 Led Premium Strip Light
2835/10MM Strip Light
Copper PCB Garantee
12v & 24v Both available
Lumens:- 22LM/W
Watt :- 16W
Garrunty:- 1 year Garrunty
Brand :- Astro Light
View Complete details